quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Etkileri

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Etkileri

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Etkileri

Yüzlerce yıldır, mutfaklarda sos olarak kullanılan sirke; cilt sağlığını geliştiren doğal ürünler arasında yer almaktadır. Hijyen sağlamak ve yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan sirke, pek çok farklı doğal besinden üretilebilmektedir. Elma sirkesi, sirke çeşitleri arasında en çok kullanılan tür olarak nitelendirilmektedir.

Elma sirkesi, içerisindeki mineral ve vitamin zenginliği sayesinde; insan vücudunun çeşitli fonksiyonlarını düzenlemesine yardımcı olmaktadır. Sos olarak tüketilen elma sirkesi, mide ve bağırsak düzensizlikleri de dâhil olmak üzere pek çok hastalığı yatıştırabilmektedir.

Elma sirkesinin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu ve bu olumlu etkilerin uzun süre devam ettiği söylenmektedir. Akne ve sivilce gibi cilt problemleri, sirke kullanımı ile büyük ölçüde azalmaktadır. Uzmanlar, doğal bir antioksidan olan elma sirkesinin, cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu öne sürmektedir.

Elma Sirkesi Nedir?

Türk mutfağının en önemli soslarından biri olan elma sirkesi, elma suyunun fermente edilmesi ile oluşan doğal bir antioksidan ürünüdür. İlk çağ uygarlıkları, sirkeleri alternatif tıp malzemesi olarak kullanmıştır. Sirkenin dezenfekte etme özelliği, çoğu hastalığın önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sirke günümüzde, salata soslarında ve turşularda kullanılmaktadır. Türk mutfağının en önemli aromatik sosları arasında yer alan sirke, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Bu sayede insan vücudunun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.

Elma sirkesi, hem tatlı hem de ekşi elmalarla yapılabilmektedir. Elma sirkesi yapımının, turşu yapımı aşamalarıyla benzerlik gösteren yanları bulunmaktadır. Şifalı ve lezzetli bir besin olan sirke, kolay yapım aşamalarına sahip olması sayesinde hemen hemen herkes tarafından üretilebilmektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, ev ortamında kolaylıkla uygulanabilen yapım aşamaları ile üretilmektedir. Kabukları soyulmamış elmaların, cam kavanozlarda mayalanma işlemine tâbi tutulması, elma sirkesi yapımının özeti olarak gösterilmektedir. Elma sirkesi yapım aşamaları şu şekildedir:

 1. Elmaların yıkanması ve çekirdeklerinin ayıklanması.
 2. Elma dilimlerinin büyük boy cam kavanoza yerleştirilmesi.
 3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyu eklenmesi.
 4. Kavanoz kapağının kapatılıp ışık almayan bir odaya konulması.

Güneş görmeyen bir odada 1,5 ay kadar bekletilen sirke, kullanıma hazır bir hale gelmektedir. Bu süre zarfında, belirli aralıklarla elma sirkesini tahta kaşıkla karıştırmak gerekmektedir. Karıştırma işleminin, elmalar dibe çökene devam etmesi, sirkenin tam anlamıyla fermente olabilmesi için önem arz etmektedir.

Elma Sirkesi Cilde Uygulanır Mı?

Elma sirkesi, mineral ve vitamin deposu olarak nitelendirilen bir besin çeşididir. Elma sirkesinin genel vücut sağlığı üzerinde, pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Doğal elma sirkeleri, yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Elma, doğası gereği bol miktarda nişasta ve asit içermektedir. Nişasta ve asit ürünlerinin tepkimeye girmesi, sirkenin vücuda yararlı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Yoğun asidik yapı, doğrudan cilde uygulanabilmektedir. Bu asit yapısı sayesinde, cildin kirlerden ve gözeneklerden hızlı bir şekilde arındırılması mümkün hale gelmektedir

Cilt sağlığına önem veren ve ciltlerini doğal olarak beslemek isteyen kişiler; sirke kullanımının cilt sağlığı üzerindeki etkilerinin farkındadır. Cilt bakım ürünleri arasına giren sirke, cilt yüzeyinin beslenmesinde ve temizlenmesinde rol oynamaktadır. Sirke, asidik özelliği nedeniyle tahriş edici etki göstermektedir. Bu nedenle uygun ölçülerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi, cilde doğrudan veya sulandırılmış bir şekilde uygulanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, cilt yapısının hassaslık düzeyinin analiz edilmesi olmalıdır. Cilt yapısı hassas olan kişilerin, elma sirkesini doğrudan yüzüne uygulamaması gerekmektedir. Aksi takdirde soyulma ve kuruluk gibi tahriş edici durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Cilt bakım rutinine, tonik yerine elma sirkesi eklenebilmektedir. Böylece kimyasal ürünlerden ziyade doğal olarak sağlanan tonik etkisi mümkün hale gelmektedir. Sirke, içerdiği antioksidan yapı, E vitamini ve çeşitli mineraller sayesinde, leke karşıtı ve beyazlatıcı tonik etkisi sağlamaktadır.

Su ile seyreltilen sirke, pamuk yardımıyla cilde uygulanmaktadır. Alerjik reaksiyon oluşumunun saptanması için, az miktarlarda uygulanmalı ve bir süre beklenmelidir. Alerjik reaksiyon söz konusu değilse, istenilen sıklıkla sirke uygulaması yapılabilmektedir. Temiz cilt üzerine uygulanan sirke, cildin doğal nem dengesine kavuşmasına olanak tanımaktadır.

Elma Sirkesi Cilt Yüzeyinde Ne Kadar Durmalıdır?

Güçlü bir asit olan sirke, cilt yüzeyinde uzun süre bekletilmemesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Uygulama sonrası cildin bol su ile durulanması ve uygun bir nemlendiriciyle bolca nemlendirilmesi gerekmektedir. Hassas ve kuru cilt yapısına sahip olan kişiler, nemlendirme işlemini saha sık yapmalıdır.

Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin, sirke kullanımını 5 dakikayla sınırlanması gerekmektedir. Karma ve yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler, bu süreleri 15 dakikaya kadar uzatabilmektedir. Uygulama sonrası cildin bol su ile durulanması ve nemlendirilmesi gerekmektedir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin cilt yapısına sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Elma sirkesi sayesinde cilt hızlı bir şekilde temizlenmekte ve ölü derilerden arındırılmaktadır. Kimyasal ürünlerden ziyade elma sirkesi kullanan kişiler, ciltlerinin daha uzun süre temiz kaldığını söylemektedir. Elma sirkesinin cilde faydaları şunlardır:

 1. Cilt yüzeyini; kir, yağ ve makyaj kalıntılarından temizlemektedir.
 2. Gözenek sıkılaştırıcı etki göstermektedir.
 3. Akne ve sivilce oluşumunu en aza indirmektedir.
 4. Cildin pH ve sebum dengesini düzenlemektedir.
 5. Yağlı ciltlerin daha az gözenek oluşturmasına olanak tanımaktadır.

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..