Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Etkileri

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Etkileri

Elma Sirkesinin Cilt Sağlığına Etkileri

Yüzlerce yıldır, mutfaklarda sos olarak kullanılan sirke; cilt sağlığını geliştiren doğal ürünler arasında yer almaktadır. Hijyen sağlamak ve yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan sirke, pek çok farklı doğal besinden üretilebilmektedir. Elma sirkesi, sirke çeşitleri arasında en çok kullanılan tür olarak nitelendirilmektedir.

Elma sirkesi, içerisindeki mineral ve vitamin zenginliği sayesinde; insan vücudunun çeşitli fonksiyonlarını düzenlemesine yardımcı olmaktadır. Sos olarak tüketilen elma sirkesi, mide ve bağırsak düzensizlikleri de dâhil olmak üzere pek çok hastalığı yatıştırabilmektedir.

Elma sirkesinin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu ve bu olumlu etkilerin uzun süre devam ettiği söylenmektedir. Akne ve sivilce gibi cilt problemleri, sirke kullanımı ile büyük ölçüde azalmaktadır. Uzmanlar, doğal bir antioksidan olan elma sirkesinin, cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu öne sürmektedir.

Elma Sirkesi Nedir?

Türk mutfağının en önemli soslarından biri olan elma sirkesi, elma suyunun fermente edilmesi ile oluşan doğal bir antioksidan ürünüdür. İlk çağ uygarlıkları, sirkeleri alternatif tıp malzemesi olarak kullanmıştır. Sirkenin dezenfekte etme özelliği, çoğu hastalığın önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sirke günümüzde, salata soslarında ve turşularda kullanılmaktadır. Türk mutfağının en önemli aromatik sosları arasında yer alan sirke, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Bu sayede insan vücudunun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.

Elma sirkesi, hem tatlı hem de ekşi elmalarla yapılabilmektedir. Elma sirkesi yapımının, turşu yapımı aşamalarıyla benzerlik gösteren yanları bulunmaktadır. Şifalı ve lezzetli bir besin olan sirke, kolay yapım aşamalarına sahip olması sayesinde hemen hemen herkes tarafından üretilebilmektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, ev ortamında kolaylıkla uygulanabilen yapım aşamaları ile üretilmektedir. Kabukları soyulmamış elmaların, cam kavanozlarda mayalanma işlemine tâbi tutulması, elma sirkesi yapımının özeti olarak gösterilmektedir. Elma sirkesi yapım aşamaları şu şekildedir:

 1. Elmaların yıkanması ve çekirdeklerinin ayıklanması.
 2. Elma dilimlerinin büyük boy cam kavanoza yerleştirilmesi.
 3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyu eklenmesi.
 4. Kavanoz kapağının kapatılıp ışık almayan bir odaya konulması.

Güneş görmeyen bir odada 1,5 ay kadar bekletilen sirke, kullanıma hazır bir hale gelmektedir. Bu süre zarfında, belirli aralıklarla elma sirkesini tahta kaşıkla karıştırmak gerekmektedir. Karıştırma işleminin, elmalar dibe çökene devam etmesi, sirkenin tam anlamıyla fermente olabilmesi için önem arz etmektedir.

Elma Sirkesi Cilde Uygulanır Mı?

Elma sirkesi, mineral ve vitamin deposu olarak nitelendirilen bir besin çeşididir. Elma sirkesinin genel vücut sağlığı üzerinde, pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Doğal elma sirkeleri, yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Elma, doğası gereği bol miktarda nişasta ve asit içermektedir. Nişasta ve asit ürünlerinin tepkimeye girmesi, sirkenin vücuda yararlı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Yoğun asidik yapı, doğrudan cilde uygulanabilmektedir. Bu asit yapısı sayesinde, cildin kirlerden ve gözeneklerden hızlı bir şekilde arındırılması mümkün hale gelmektedir

Cilt sağlığına önem veren ve ciltlerini doğal olarak beslemek isteyen kişiler; sirke kullanımının cilt sağlığı üzerindeki etkilerinin farkındadır. Cilt bakım ürünleri arasına giren sirke, cilt yüzeyinin beslenmesinde ve temizlenmesinde rol oynamaktadır. Sirke, asidik özelliği nedeniyle tahriş edici etki göstermektedir. Bu nedenle uygun ölçülerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi, cilde doğrudan veya sulandırılmış bir şekilde uygulanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, cilt yapısının hassaslık düzeyinin analiz edilmesi olmalıdır. Cilt yapısı hassas olan kişilerin, elma sirkesini doğrudan yüzüne uygulamaması gerekmektedir. Aksi takdirde soyulma ve kuruluk gibi tahriş edici durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Cilt bakım rutinine, tonik yerine elma sirkesi eklenebilmektedir. Böylece kimyasal ürünlerden ziyade doğal olarak sağlanan tonik etkisi mümkün hale gelmektedir. Sirke, içerdiği antioksidan yapı, E vitamini ve çeşitli mineraller sayesinde, leke karşıtı ve beyazlatıcı tonik etkisi sağlamaktadır.

Su ile seyreltilen sirke, pamuk yardımıyla cilde uygulanmaktadır. Alerjik reaksiyon oluşumunun saptanması için, az miktarlarda uygulanmalı ve bir süre beklenmelidir. Alerjik reaksiyon söz konusu değilse, istenilen sıklıkla sirke uygulaması yapılabilmektedir. Temiz cilt üzerine uygulanan sirke, cildin doğal nem dengesine kavuşmasına olanak tanımaktadır.

Elma Sirkesi Cilt Yüzeyinde Ne Kadar Durmalıdır?

Güçlü bir asit olan sirke, cilt yüzeyinde uzun süre bekletilmemesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Uygulama sonrası cildin bol su ile durulanması ve uygun bir nemlendiriciyle bolca nemlendirilmesi gerekmektedir. Hassas ve kuru cilt yapısına sahip olan kişiler, nemlendirme işlemini saha sık yapmalıdır.

Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin, sirke kullanımını 5 dakikayla sınırlanması gerekmektedir. Karma ve yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler, bu süreleri 15 dakikaya kadar uzatabilmektedir. Uygulama sonrası cildin bol su ile durulanması ve nemlendirilmesi gerekmektedir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin cilt yapısına sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Elma sirkesi sayesinde cilt hızlı bir şekilde temizlenmekte ve ölü derilerden arındırılmaktadır. Kimyasal ürünlerden ziyade elma sirkesi kullanan kişiler, ciltlerinin daha uzun süre temiz kaldığını söylemektedir. Elma sirkesinin cilde faydaları şunlardır:

 1. Cilt yüzeyini; kir, yağ ve makyaj kalıntılarından temizlemektedir.
 2. Gözenek sıkılaştırıcı etki göstermektedir.
 3. Akne ve sivilce oluşumunu en aza indirmektedir.
 4. Cildin pH ve sebum dengesini düzenlemektedir.
 5. Yağlı ciltlerin daha az gözenek oluşturmasına olanak tanımaktadır.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..