quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları

E vitamini yağda çözünen ve antioksidan etkisi bulunan temel bir bileşendir. Antioksidan etkisi nedeniyle vücutta yer alan serbest radikallerin olumsuz etkileriyle mücadele etmektedir. E vitaminin 8 farklı tipi bulunmaktadır.

Vücutta düzenleyici etkisi bulunan E vitamini; saç, cilt ve tırnak sağlığının korunmasına destek olduğundan dolayı bakım ürünlerinin içerisinde kullanılmaktadır.

E Vitamini Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ispanak, kabak ve domates başta olmak üzere günlük tükettiğimiz pek çok besinin içerisinde yer alan E vitamininin cilde faydaları şunlardır:

 1. Ciltteki UV hasarının azalmasını sağlamaktadır.
 2. Ciltte oluşan yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırarak ciltte yara lekesi kalmasına engel olmaktadır.
 3. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmekte, kurumasına ve sıkılığını kaybetmesine engel olarak cilt bariyerinde oluşan çatlakların kapanmasını sağlamaktadır.
 4. Kir ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmış cilde bakım yapmakta ve cildin canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Kirlilik ve güneş hasarına bağlı tahrişten sonra cildin yatışmasını sağlamaktadır.
 6. Yaşlanma belirtilerinin azalmasına destek olmaktadır. Ciltteki ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmakta ve cildin sıkılığını kaybetmesine engel olmaktadır.
 7. Cilt tonunu eşitlemektedir.
 8. Antioksidan özelliği sayesinde foto yaşlanmaya karşı savaşmaktadır. Zararlı güneş ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyen bu vitamin; nemi cilde hapsetmekte ve cildin yumuşamasını sağlamaktadır. Ayrıca cildi çevresel faktörlere karşı koruyarak dayanıklılığını arttırmaktadır.
 9. E vitamini ve içerisinde E vitamini bulunan bakım ürünleri, düzenli olarak kullanıldıklarında; güneş, akne ve yaşlılık lekeleri başta olmak üzere ciltteki renk tonu eşitsizliklerin tamamına iyi gelmektedir. Zaman içerisinde leke görünümünü iyileştirmekte ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olmaktadır.
 10. Hücre yenilenme sürecini hızlandırdığından dolayı erken yaşlanmaya karşı savaşmakta ve yaşlanma belirtilerinin azalmasına katkı sağlamaktadır.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini günlük tüketilen pek çok besin maddesinin içinde yer almaktadır. Bu besinlerin başında yağlı tohumlar, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve bitkisel yağlar bulunmaktadır.

İçerisinde E vitamini bulunan besinler şunlardır:

 1. E vitamini arpa, buğday, yulaf, mısır ve pirinç gibi tahıllarda bulunmaktadır.
 2. Bitkisel yağların içerisinde E vitamini bulunmaktadır. Ayçiçek yağı, buğday yağı, aspir yağı ve soya yağı içerisinde E vitamini bulunan yağlar arasında yer almaktadır.
 3. Kuruyemişlerde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Badem, fındık, fıstık ve ceviz; içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunan kuruyemişler arasında yer almaktadır. 
 4. Sebzeler iyi birer E vitamini deposudur. Ispanak, brokoli, domates, patates, marul, tere, lahana, kereviz ve bal kabağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulundurmaktadır.
 5. Kivi, muz, mango ve avokado başta olmak üzere meyvelerin çoğunda bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. 
 6. Yağlı tohumlar iyi birer E vitamini kaynağıdır. Buğday tohumu, Ayçiçek tohumu, badem tohumu ve pamuk tohumu içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır.
 7. Dana eti ve koyun eti içerisinde E vitamini bulunmaktadır.
 8. Somon, sardalya, hamsi ve ton balığı içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunan deniz mahsülleri arasında yer almaktadır.
 9. Tavuk, hindi ve yumurta gibi kümes hayvanları ve kümes ürünleri doğal birer E vitamini kaynağıdır.

E Vitamini Cilde Nasıl Kullanılır?

E vitamini besin yoluyla vücuda alınabileceği gibi E vitamini yağları veya E vitamini içeren bakım ürünleri aracılığıyla doğrudan cilt üzerine de uygulanabilmektedir.

Kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azaltan, yara izlerinin ve güneş lekelerinin giderilmesini sağlayan ve cilt tonunu eşitleyen E vitamininin cilde uygulanma şekilleri

 1. E vitamini, yağ formunda gece yatmadan önce cilde sürülebilir. Gözeneklerin tıkanmaması ve cildin hava alması için sabah cildin temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Maruderm karma ve yağlı ciltlere özel salisilik asit yüz jeli ve hassas ve atopik ciltler için yüz yıkama jeli sunmaktadır. Farklı cilt yapılarına uygun olacak şekilde üretilen temizleyici jeller cildi; kir, yağ ve sabun artığından arındırarak gözeneklerin tıkanmasına engel olmaktadır.
 2. E vitamini; nemlendirici, serum ve temizleyici bakım ürünleri aracılığıyla cilt üzerine uygulanabilmektedir. 

Yüz için e vitamini kullanılırken oldukça dikkatli davranılmalıdır. E vitamini yağ olarak cilde uygulandığı taktirde cilt, 8- 10 saat içinde mutlaka bir temizleyici yardımıyla yağdan arındırılmalıdır. Aksi taktirde gözeneklerin tıkanmasına neden olacağından dolayı daha ciddi cilt problemleri doğurabilmektedir.

E vitamini içeren bakım ürünleri kullanılırken de oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. Ürün içeriklerinin dikkatlice incelenmesi ve kişinin cilt tipine ve ihtiyaçlarına en uygun ürünün seçilmesine özen gösterilmelidir.

E Vitamininin Saça Faydaları

E vitamininin saça faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Dökülme karşıtı etki göstermekte ve stres, mevsim değişikliği, yanlış beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesini engellemektedir.

Yeni saç oluşumunu desteklemekte ve dökülme nedeniyle açılan bölgelerde kısa sürede yeni saç telleri çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır.

E vitamini saça pek çok farklı şekilde uygulanabilmektedir. E vitaminini saça uygulamak için Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı ile karıştırılması tavsiye edilmektedir. Hazırlanan karışım Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağının faydalarını da içinde barındırdığı için saçların sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlarken aynı zamanda saç dökülmesine engel olacak ve yeni saç telleri çıkmasını sağlayacaktır.

 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..