Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları

E vitamini yağda çözünen ve antioksidan etkisi bulunan temel bir bileşendir. Antioksidan etkisi nedeniyle vücutta yer alan serbest radikallerin olumsuz etkileriyle mücadele etmektedir. E vitaminin 8 farklı tipi bulunmaktadır.

Vücutta düzenleyici etkisi bulunan E vitamini; saç, cilt ve tırnak sağlığının korunmasına destek olduğundan dolayı bakım ürünlerinin içerisinde kullanılmaktadır.

E Vitamini Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ispanak, kabak ve domates başta olmak üzere günlük tükettiğimiz pek çok besinin içerisinde yer alan E vitamininin cilde faydaları şunlardır:

 1. Ciltteki UV hasarının azalmasını sağlamaktadır.
 2. Ciltte oluşan yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırarak ciltte yara lekesi kalmasına engel olmaktadır.
 3. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmekte, kurumasına ve sıkılığını kaybetmesine engel olarak cilt bariyerinde oluşan çatlakların kapanmasını sağlamaktadır.
 4. Kir ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmış cilde bakım yapmakta ve cildin canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Kirlilik ve güneş hasarına bağlı tahrişten sonra cildin yatışmasını sağlamaktadır.
 6. Yaşlanma belirtilerinin azalmasına destek olmaktadır. Ciltteki ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmakta ve cildin sıkılığını kaybetmesine engel olmaktadır.
 7. Cilt tonunu eşitlemektedir.
 8. Antioksidan özelliği sayesinde foto yaşlanmaya karşı savaşmaktadır. Zararlı güneş ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyen bu vitamin; nemi cilde hapsetmekte ve cildin yumuşamasını sağlamaktadır. Ayrıca cildi çevresel faktörlere karşı koruyarak dayanıklılığını arttırmaktadır.
 9. E vitamini ve içerisinde E vitamini bulunan bakım ürünleri, düzenli olarak kullanıldıklarında; güneş, akne ve yaşlılık lekeleri başta olmak üzere ciltteki renk tonu eşitsizliklerin tamamına iyi gelmektedir. Zaman içerisinde leke görünümünü iyileştirmekte ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olmaktadır.
 10. Hücre yenilenme sürecini hızlandırdığından dolayı erken yaşlanmaya karşı savaşmakta ve yaşlanma belirtilerinin azalmasına katkı sağlamaktadır.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini günlük tüketilen pek çok besin maddesinin içinde yer almaktadır. Bu besinlerin başında yağlı tohumlar, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve bitkisel yağlar bulunmaktadır.

İçerisinde E vitamini bulunan besinler şunlardır:

 1. E vitamini arpa, buğday, yulaf, mısır ve pirinç gibi tahıllarda bulunmaktadır.
 2. Bitkisel yağların içerisinde E vitamini bulunmaktadır. Ayçiçek yağı, buğday yağı, aspir yağı ve soya yağı içerisinde E vitamini bulunan yağlar arasında yer almaktadır.
 3. Kuruyemişlerde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Badem, fındık, fıstık ve ceviz; içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunan kuruyemişler arasında yer almaktadır. 
 4. Sebzeler iyi birer E vitamini deposudur. Ispanak, brokoli, domates, patates, marul, tere, lahana, kereviz ve bal kabağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulundurmaktadır.
 5. Kivi, muz, mango ve avokado başta olmak üzere meyvelerin çoğunda bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. 
 6. Yağlı tohumlar iyi birer E vitamini kaynağıdır. Buğday tohumu, Ayçiçek tohumu, badem tohumu ve pamuk tohumu içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır.
 7. Dana eti ve koyun eti içerisinde E vitamini bulunmaktadır.
 8. Somon, sardalya, hamsi ve ton balığı içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunan deniz mahsülleri arasında yer almaktadır.
 9. Tavuk, hindi ve yumurta gibi kümes hayvanları ve kümes ürünleri doğal birer E vitamini kaynağıdır.

E Vitamini Cilde Nasıl Kullanılır?

E vitamini besin yoluyla vücuda alınabileceği gibi E vitamini yağları veya E vitamini içeren bakım ürünleri aracılığıyla doğrudan cilt üzerine de uygulanabilmektedir.

Kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azaltan, yara izlerinin ve güneş lekelerinin giderilmesini sağlayan ve cilt tonunu eşitleyen E vitamininin cilde uygulanma şekilleri

 1. E vitamini, yağ formunda gece yatmadan önce cilde sürülebilir. Gözeneklerin tıkanmaması ve cildin hava alması için sabah cildin temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Maruderm karma ve yağlı ciltlere özel salisilik asit yüz jeli ve hassas ve atopik ciltler için yüz yıkama jeli sunmaktadır. Farklı cilt yapılarına uygun olacak şekilde üretilen temizleyici jeller cildi; kir, yağ ve sabun artığından arındırarak gözeneklerin tıkanmasına engel olmaktadır.
 2. E vitamini; nemlendirici, serum ve temizleyici bakım ürünleri aracılığıyla cilt üzerine uygulanabilmektedir. 

Yüz için e vitamini kullanılırken oldukça dikkatli davranılmalıdır. E vitamini yağ olarak cilde uygulandığı taktirde cilt, 8- 10 saat içinde mutlaka bir temizleyici yardımıyla yağdan arındırılmalıdır. Aksi taktirde gözeneklerin tıkanmasına neden olacağından dolayı daha ciddi cilt problemleri doğurabilmektedir.

E vitamini içeren bakım ürünleri kullanılırken de oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. Ürün içeriklerinin dikkatlice incelenmesi ve kişinin cilt tipine ve ihtiyaçlarına en uygun ürünün seçilmesine özen gösterilmelidir.

E Vitamininin Saça Faydaları

E vitamininin saça faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Dökülme karşıtı etki göstermekte ve stres, mevsim değişikliği, yanlış beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesini engellemektedir.

Yeni saç oluşumunu desteklemekte ve dökülme nedeniyle açılan bölgelerde kısa sürede yeni saç telleri çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır.

E vitamini saça pek çok farklı şekilde uygulanabilmektedir. E vitaminini saça uygulamak için Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı ile karıştırılması tavsiye edilmektedir. Hazırlanan karışım Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağının faydalarını da içinde barındırdığı için saçların sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlarken aynı zamanda saç dökülmesine engel olacak ve yeni saç telleri çıkmasını sağlayacaktır.

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..