Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Yaşlılık ya da  güneş gibi  nedenlerden dolayı oluşan lekeler, birçok kişinin kâbusu olur. Güneşin yakıcı etkilerini herkes cildinde hissedebilir. Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, cilt kanserine ya da ciltte renk değişimlerine sebep olabilir. Özellikle yaz aylarında dışarı çıkarken muhakkak güneş kremi kullanmak gereklidir. Deride sadece güneş yanıklarından dolayı renk değişiklikleri olmaz. Ciltteki lekelerin nedenini sadece güneşe bağlamak doğru değildir. Çünkü cilt, diğer dış etkenlerden de etkilenerek renk değişiklikleriyle karşı karşıya kalabilir. Bu durumlar bazen can sıkıcı olsa bile, çok endişe edilmemesi gereken durumlardır. Ancak unutulmamalıdır ki cilt tehlikeli durumlara karşı da uyarı veriyor olabilir. Bu sebeple ciltte oluşan lekeleri iyi takip etmek ve doğru bir şekilde müdahale etmek gereklidir.

Cilt Lekesi Oluşmasının Sebepleri

Cilt lekeleri gereksiz yere oluşmaz. İllaki bir sebebi vardır ve o yüzden oluşuyordur. Bunlardan bazılar şunlardır:

 • Güneşe çok fazla maruz kalmak, leke oluşmasına sebep olur.
 • Hamilelik döneminde yaşanan hormonal sebeplerden dolayı, cilt lekeleri oluşabilir.
 • Sivilcelerin vücutta bırakmış olduğu etkilerden dolayı da cilt lekeleri oluşabilir.
 • Kortizon içeriği olan ilaçlar kullanıldığı takdirde cilt lekeleri gibi an etkileriyle karşı karşıya kalınabilir.
 • Genetik sebeplerden dolayı ani ailenin diğer üyelerinde de cilt lekeleri olmasından kaynaklanıyor da olabilir.
 • Doğuştan bulunan leucoderma gibi pigmentasyon hastalıklarından dolayı da cilt lekeleri oluşabilir.
 • Vitiligodan dolayı da cilt lekeleri görülebilir.

Yaş lekeleriniz olduğundan dolayı da cilt lekelerine maruz kalabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

İçeriğinde ezelaic asit, retinol, hidrokinoni E ve C vitamini, gibi antioksidanlı kremler sayesinde, vücutta oluşan lekeleri gidermek mümkündür. Özellikle MaruDerm markası, cilt lekeleri için oldukça etkili kremler geliştirmiştir. maruderm cilt bakım ürünlerini incelemek için: Tıklayınız Diğer bir yöntem ise çok doğaldır ve uygulaması da oldukça pratiktir. Ciltteki kahverengi lekeler için cildinize limon suyu uygulayabilirsiniz. Yüksek oranda sitrik asit içermesinden dolayı, kahverengi lekelerin giderilmesinde çok etkileyici özellikler taşır. Lekenin bulunduğu bölüme doğrudan limon suyu uygulanır ve kuruduktan sonra nemli bir havlu ile temizlenir. Küçük cilt lekelerinin giderilmesinde, limon suyu ile uygulanan yöntemle cilt lekelerini yok etmek mümkün olabilir. Ancak tabi ki MaruDerm leke karşıtı ürünler gibi garanti sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Eğer ki vücudunuzdaki lekelerin oluşmasının sebebi, karaciğer problemleriniz ise, mutlaka uzman bir doktordan destek almanız gereklidir. Doktorun size sunmuş olduğu beslenme şekli sayesinde,  antioksidan içeren besinler vücudunuzdan lekeleri atmanızda etkili olur. Oluşturulan dengeli beslenme programı, serbest lekelenmeleri engeller. Dış görünüş olarak rahatsız eden ve estetik durmayan cilt lekeleri, dermapen, karbon peeling, PRP, kimyasal peeling ya da mezoterapi gibi tedavi yöntemleriyle de giderilebilir. İlk olarak cilt lekelerinin oluşum sebepleri dermatolog tarafından incelenir. Daha sonra incelenen cilde göre hangi tedavi yönteminin kullanılacağına karar verilir. Karar verilen tedavi yöntemi belirli zaman aralıklarıyla cilde uygulanır. 

Hangi ciltler leke oluşumuna daha yatkındır?

Cildin rengini belirleyen renk pigmentleri vardır. Bu pigmentler bazen lekeleri, bazen melanin, bazen de melasama gibi isimlerle de karşınıza çıkar. Melonosit adı verilen hücrelerden dolayı oluşan renk pigmentleri, zamanla çoğalarak başa çıkılamaz hale gelebilir. Renk pigmentleri güneşten etkilenmeye çok meyillidir. Bu hücreler de boş yere üremez ve belli bir amaca hizmet eder. Temel amacı cildi güneş ışınlarına karşı korumaktır. Ne kadar güneş görülürse, bu pigmentler o kadar sentezlenir. Melasama olan kişilerde cilt lekelenmelerinin oluşması daha yatkındır. Doğum yapan kişilerde de leke oluşumu daha yatkındır. Bunun dışında yağlı ciltler ya da dış etkenlere çok maruz kalmış olan ciltler de lekelere karşı daha yatkındır.

Doğal yöntemlerle cilt lekesini gidermek mümkün müdür?

Limon suyu ile yapılan ya da MaruDerm markasının çıkarmış olduğu kremlerle yapılan uygulamalarla cilt lekelerini gidermek mümkün olduğu gibi, bir de doğal yöntemlerle cilt lekelerinden kurtulma yöntemleri vardır. Karbonatlı karışımlarla hazırlanan macun kıvamındaki yöntemle cilt lekesi yok edilebilir. Salatalık suyu, yoğurt ya da yulaf karıştırılarak hazırlanan karışımlarla da cilt lekeleri yok edilebilir. Salatalık yöntemi ile hazırlanan karışımlardan bir diğerine şeker eklenir. Aynı diğerinde olduğu gibi cilde sürülür ve kuruduktan sonra durulanır. Havuçlu yumurta maskesi hazırlayarak da başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Havuç ve yumurta püre haline geldikten sonra cilde uygulanır ve belli bir süre bekledikten sonra durulanır. Aloe vera birçok şeyin tedavisinde kullanıldığı gibi, cilt lekelerini gidermek için de kullanılabilir. Aloe vera özünü yüzünüze sürdükten sonra belli bir süre bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Keten tohumu ile kendinize bir maske hazırlayabilir ve bez yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Keten tohumunun faydalarını cildinizde de görebilirsiniz.  Domates ve salatalık dilimlerini yüzünüze uygulayarak bu ürünlerin hücre yenileyici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Zerdeçal ve doğal portakal suyunu karıştırarak ısıtın ve cildinize yerleştirin. İşlem sonrasında cildinizin aydınlığına şahit olabilirsiniz. İçeriğinde bulunan kükürt ve C vitamini ile soğan da cilt lekeleri için çok etkilidir. Ayrıca kırışıklıklarınızı gidermeye ve aknelerinizi yok etmeye de yardımcıdır. Bu ve bunun gibi doğal yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız MaruDerm gibi başarılı markaların geliştirmiş olduğu leke karşıtı kremleri kullanarak da cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Siz de etkili bir cilt bakımı uygulamak istiyorsanız MaruDerm ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..