quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Cilt Üzerinde Leke Neden Oluşur Nasıl Giderilir?

Yaşlılık ya da  güneş gibi  nedenlerden dolayı oluşan lekeler, birçok kişinin kâbusu olur. Güneşin yakıcı etkilerini herkes cildinde hissedebilir. Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, cilt kanserine ya da ciltte renk değişimlerine sebep olabilir. Özellikle yaz aylarında dışarı çıkarken muhakkak güneş kremi kullanmak gereklidir. Deride sadece güneş yanıklarından dolayı renk değişiklikleri olmaz. Ciltteki lekelerin nedenini sadece güneşe bağlamak doğru değildir. Çünkü cilt, diğer dış etkenlerden de etkilenerek renk değişiklikleriyle karşı karşıya kalabilir. Bu durumlar bazen can sıkıcı olsa bile, çok endişe edilmemesi gereken durumlardır. Ancak unutulmamalıdır ki cilt tehlikeli durumlara karşı da uyarı veriyor olabilir. Bu sebeple ciltte oluşan lekeleri iyi takip etmek ve doğru bir şekilde müdahale etmek gereklidir.

Cilt Lekesi Oluşmasının Sebepleri

Cilt lekeleri gereksiz yere oluşmaz. İllaki bir sebebi vardır ve o yüzden oluşuyordur. Bunlardan bazılar şunlardır:

  • Güneşe çok fazla maruz kalmak, leke oluşmasına sebep olur.
  • Hamilelik döneminde yaşanan hormonal sebeplerden dolayı, cilt lekeleri oluşabilir.
  • Sivilcelerin vücutta bırakmış olduğu etkilerden dolayı da cilt lekeleri oluşabilir.
  • Kortizon içeriği olan ilaçlar kullanıldığı takdirde cilt lekeleri gibi an etkileriyle karşı karşıya kalınabilir.
  • Genetik sebeplerden dolayı ani ailenin diğer üyelerinde de cilt lekeleri olmasından kaynaklanıyor da olabilir.
  • Doğuştan bulunan leucoderma gibi pigmentasyon hastalıklarından dolayı da cilt lekeleri oluşabilir.
  • Vitiligodan dolayı da cilt lekeleri görülebilir.

Yaş lekeleriniz olduğundan dolayı da cilt lekelerine maruz kalabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

İçeriğinde ezelaic asit, retinol, hidrokinoni E ve C vitamini, gibi antioksidanlı kremler sayesinde, vücutta oluşan lekeleri gidermek mümkündür. Özellikle MaruDerm markası, cilt lekeleri için oldukça etkili kremler geliştirmiştir. maruderm cilt bakım ürünlerini incelemek için: Tıklayınız Diğer bir yöntem ise çok doğaldır ve uygulaması da oldukça pratiktir. Ciltteki kahverengi lekeler için cildinize limon suyu uygulayabilirsiniz. Yüksek oranda sitrik asit içermesinden dolayı, kahverengi lekelerin giderilmesinde çok etkileyici özellikler taşır. Lekenin bulunduğu bölüme doğrudan limon suyu uygulanır ve kuruduktan sonra nemli bir havlu ile temizlenir. Küçük cilt lekelerinin giderilmesinde, limon suyu ile uygulanan yöntemle cilt lekelerini yok etmek mümkün olabilir. Ancak tabi ki MaruDerm leke karşıtı ürünler gibi garanti sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Eğer ki vücudunuzdaki lekelerin oluşmasının sebebi, karaciğer problemleriniz ise, mutlaka uzman bir doktordan destek almanız gereklidir. Doktorun size sunmuş olduğu beslenme şekli sayesinde,  antioksidan içeren besinler vücudunuzdan lekeleri atmanızda etkili olur. Oluşturulan dengeli beslenme programı, serbest lekelenmeleri engeller. Dış görünüş olarak rahatsız eden ve estetik durmayan cilt lekeleri, dermapen, karbon peeling, PRP, kimyasal peeling ya da mezoterapi gibi tedavi yöntemleriyle de giderilebilir. İlk olarak cilt lekelerinin oluşum sebepleri dermatolog tarafından incelenir. Daha sonra incelenen cilde göre hangi tedavi yönteminin kullanılacağına karar verilir. Karar verilen tedavi yöntemi belirli zaman aralıklarıyla cilde uygulanır. 

Hangi ciltler leke oluşumuna daha yatkındır?

Cildin rengini belirleyen renk pigmentleri vardır. Bu pigmentler bazen lekeleri, bazen melanin, bazen de melasama gibi isimlerle de karşınıza çıkar. Melonosit adı verilen hücrelerden dolayı oluşan renk pigmentleri, zamanla çoğalarak başa çıkılamaz hale gelebilir. Renk pigmentleri güneşten etkilenmeye çok meyillidir. Bu hücreler de boş yere üremez ve belli bir amaca hizmet eder. Temel amacı cildi güneş ışınlarına karşı korumaktır. Ne kadar güneş görülürse, bu pigmentler o kadar sentezlenir. Melasama olan kişilerde cilt lekelenmelerinin oluşması daha yatkındır. Doğum yapan kişilerde de leke oluşumu daha yatkındır. Bunun dışında yağlı ciltler ya da dış etkenlere çok maruz kalmış olan ciltler de lekelere karşı daha yatkındır.

Doğal yöntemlerle cilt lekesini gidermek mümkün müdür?

Limon suyu ile yapılan ya da MaruDerm markasının çıkarmış olduğu kremlerle yapılan uygulamalarla cilt lekelerini gidermek mümkün olduğu gibi, bir de doğal yöntemlerle cilt lekelerinden kurtulma yöntemleri vardır. Karbonatlı karışımlarla hazırlanan macun kıvamındaki yöntemle cilt lekesi yok edilebilir. Salatalık suyu, yoğurt ya da yulaf karıştırılarak hazırlanan karışımlarla da cilt lekeleri yok edilebilir. Salatalık yöntemi ile hazırlanan karışımlardan bir diğerine şeker eklenir. Aynı diğerinde olduğu gibi cilde sürülür ve kuruduktan sonra durulanır. Havuçlu yumurta maskesi hazırlayarak da başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Havuç ve yumurta püre haline geldikten sonra cilde uygulanır ve belli bir süre bekledikten sonra durulanır. Aloe vera birçok şeyin tedavisinde kullanıldığı gibi, cilt lekelerini gidermek için de kullanılabilir. Aloe vera özünü yüzünüze sürdükten sonra belli bir süre bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Keten tohumu ile kendinize bir maske hazırlayabilir ve bez yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Keten tohumunun faydalarını cildinizde de görebilirsiniz.  Domates ve salatalık dilimlerini yüzünüze uygulayarak bu ürünlerin hücre yenileyici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Zerdeçal ve doğal portakal suyunu karıştırarak ısıtın ve cildinize yerleştirin. İşlem sonrasında cildinizin aydınlığına şahit olabilirsiniz. İçeriğinde bulunan kükürt ve C vitamini ile soğan da cilt lekeleri için çok etkilidir. Ayrıca kırışıklıklarınızı gidermeye ve aknelerinizi yok etmeye de yardımcıdır. Bu ve bunun gibi doğal yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız MaruDerm gibi başarılı markaların geliştirmiş olduğu leke karşıtı kremleri kullanarak da cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Siz de etkili bir cilt bakımı uygulamak istiyorsanız MaruDerm ürünlerini tercih edebilirsiniz. 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..