Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cilt Neden Yağlanır Ve Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Neden Yağlanır Ve Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Neden Yağlanır ve Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt yapısı, cilt dokularının fazla miktarda sebum üretmesi nedeniyle oluşmaktadır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan sebum fazlalığı, cilt yüzeyinin normalden daha yağlı ve parlak görünmesine neden olmaktadır. Bu durum, çoğu kişi için işlevsiz kabul edilmekte ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Cilt yüzeyindeki yağ fazlalığı, gözeneklerin genişlemesine neden olmaktadır. Gözenek yapılarından dışarı atılan yağ ve sebum, kir ve makyaj kalıntısı ile birleştiğinde; sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Cilt yüzeyinde sürekli yağ üretilmesi, oluşan sivilceleri arttırmakta ve cilt pürüzsüzlüğünün önüne geçmektedir.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin, temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünlerini daha sık kullanması gerekmektedir. Yağ fazlalığının cilt yüzeyinden atılması, cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine olanak tanımaktadır. Bu durum, temizleyici özelliği bulunan bakım ürünleri ile mümkün hale gelmektedir.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Tipi Neden Oluşur?

Yağlı cilt tipi, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip olan kişilerin daha fazla cilt yağlanması yaşadığı görülmektedir. Beslenme alışkanlıklarının tümü, cilt yüzeyini büyük ölçüde etkilemektedir. Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olan kişiler, yağlılık problemini daha fazla yaşamaktadır.

Yağlı cilt yapısı, cilt bakım ürünleri gibi kozmetik malzemelerin yanlış kullanımı nedeniyle de oluşabilmektedir. Bazı yağ bazlı bakım ürünleri, cilt dokularının ekstradan sebum üretmesine neden olmaktadır. Bozulan sebum dengesi ise kişinin daha yağlı bir cilt yapısına sahip olmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, cilt bakım ürünü seçiminin en dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir.

Bazı hormonal bozukluklar da yağlı cilt yapısının oluşum süresini hızlandırmaktadır. Hormon değişiklikleri, cilt dokularının doğal dengesini bozmakta ve kişinin çeşitli cilt problemlerine daha açık hale gelmesine neden olmaktadır. Hormon dengesi bakımından sıkıntı yaşayan kişilerin, mümkün olan en kısa sürede doktora giderek; tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar, cildin anormal düzeyde yağlanmasına neden olmaktadır. Özellikle hormon değişikliğine neden olan ilaçların, daha fazla cilt problemi oluşturduğu görülmektedir. İlaç kullanımı nedeniyle cilt yağlanması yaşayan kişilerin, doktorlarına danışarak uygun bir tedavi sürecine girmesi gerekmektedir.

Yağlı Ciltler İçin Yüz Temizleyiciler

Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı cilt yapısı, çeşitli cilt bakım ürünleri ile daha sakin bir hale getirilebilmektedir. Yağlı ciltlerin bakımı, birden çok bakım ürününün düzenli olarak kullanılması ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gibi önemli hususları içermektedir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yağlı cilt, vücut içerisine giren fazla yağın atılması anlamına gelmektedir. Vücut içerisine beslenme yoluyla giren yağ miktarının, kaliteli yağlardan oluşması ve optimum düzeyde tutulması; cilt yağlanması probleminin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Su kaybı ve günlük olarak yeteri kadar su içmemek, cilt yağlanması problemine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin; günlük en az iki litre olacak şekilde su içmesi gerekmektedir.
 3. Yağlı cilt, sürekli olarak temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Temizlenmeyen ciltler, gözenek tıkanması ve sivilce oluşumu gibi sonuçlara daha açık hale gelmektedir. Yağlı ciltler için yüz yıkama jeli gibi ürünler, cilt temizliğinin en iyi şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır.
 4. Makyaj malzemeleri, cilt yüzeyini olması gerekenden daha fazla yağlandırabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek adına, kaliteli ve organik makyaj ürünlerinin daha sık kullanılması gerekmektedir.

Yağlı Ciltlere Uygun Bakım Ürünleri

Yağlı Ciltler Hangi Bakım Ürünlerini Kullanmalı?

Yağlı ciltler için bakım ürünleri, uygun formu ve sebum dengesini koruyan özellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Cildin doğal sebum dengesini tekrardan kazanmasına olanak tanıyan bu ürünler, yağlı bir cilde sahip olan kişilerce kullanılmakta ve temizleme güçleri sayesinde müşterilerinin memnuniyetini kazanmaktadır.

Maruderm, doğal içerikli bakım ürünler ile yağlı cilt yapısına sahip olan müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktadır. Maruderm ürünleri, yağlı ciltlerin bakımı için özel olarak tasarlanmakta ve en uygun fiyat aralıklarıyla piyasaya sürülmektedir. Maruderm imzalı ürünlerin düzenli kullanımı, çeşitli cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Yağlı ciltler, çeşitli bakım ürünlerini daha temkinli ve düzenli olarak kullanmak zorundadır. Özellikle temizleyici özelliği bulunan bu ürünlerin, düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde verim sağladığı görülmektedir. Yağlı ciltlerin kullanması gereken bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Temizleyici Jel

Temizleyici jel, yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin en vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Yağlı ciltler için yüz yıkama jeli, cilt yüzeyindeki fazla yağın temizlenmesine olanak tanımaktadır. Maruderm Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit Yüz Yıkama Jeli, içeriğindeki özel asitler sayesinde yağlı ciltlerin en iyi şekilde temizlenmesine olanak tanımaktadır.

 1. Tonik

Tonik ürünleri, gözeneklerin daha sıkı görünmesine ve tıkanmış gözeneklerin açılmasına olanak tanımaktadır. Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, gözeneklerin diplerine sıkışmış olan bütün kirleri derinlemesine temizlemektedir. İçeriğinde bulunan doğal asitler, tonik uygulamasından alınan verimin maksimum düzeye ulaşmasına olanak tanımaktadır.

Yağlı Cilt Bakımı

 1. Peeling

Peeling, yağlı ciltlerin en önemli bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Peeling ürünleri, cilt yüzeyindeki ölü deri ve fazla yağın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Maruderm AHA BHA Peeling Maske Cilt Bakım Serumu, üstün nitelikli temizleme gücü sayesinde; yağ fazlalığı bulunan cilt yüzeyinin en iyi şekilde arındırılmasına olanak tanımaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..