Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde görülmekte ve çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğuna sebebiyet veren faktörler; soğuk hava, sert yapılı temizleyiciler, sık duş alma ve hassas cilt yapısı olarak sıralanmaktadır. İlerleyen yaş, cilt kuruluğu problemlerinin artmasına neden olmaktadır.

Ayrıca, cilt hastalıkları ve hormonal değişiklikler de cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Hamilelik, menopoz gibi dönemlerde hormonal değişiklikler oluştuğundan cilt kuruluğu riski artabilmektedir.

Cilt kuruluğu yaşayan kişilerin nemlendirici bakım ürünleriyle ve cilt tipine uygun temizleyicilerle korunması önem taşımaktadır.

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cilt kuruluğu, cilt dokularının nem kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum, cilt yüzeyinin kuru, pullu ve hassas hale gelmesine neden olabilmekte ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Ciltte rahatsızlık ve acıya neden olarak sosyal anlamda sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak, cilt kuruluğu tedavi edilebilir ve önlenebilir bir durumdur.

Kuru ciltler genellikle kış aylarında daha belirgin hale gelerek ciltte çatlaklar ve kızarıklıklara neden olabilmektedir. Nemlendirici bakım ürünleri, cilt kuruluğunu önlemek veya tedavi etmek için etkili yöntemlerdendir.

Nemlendirici kremler, losyonlar ve yağlar cildin nem seviyesini artırarak cildi yumuşatmakta ve kuruluk problemini azaltabilmektedir. Cilt kuruluğu için bakım ürünleri seçerken, cilde uygun içerikli ürünler seçmek önem taşımaktadır.

Hassas ciltler için parfümsüz, hipoalerjenik ürünler önerilmektedir. Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Cilt Bakım Kremi; Parfüm, Paraben, Sles ve SLS İçermez. 

Cilt kuruluğu için kullanılabilecek ürünlerMaruderm Hyaluronik Asit Faydaları

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu birçok farklı faktörden kaynaklanabilmektedir. Cildin normal nem oranı, sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir. Cilt, doğal yağlar ve nemler üretmekte ve bu yağlar cildi nemli tutabilmektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı, cilt bu yağ ve nemleri yeterli miktarda üretemeyebilir. Bu durumda cilt kuruluğu sorunu ortaya çıkmaktadır.

Cilt kuruluğuna neden olan birçok faktör vardır. Bunların bazıları şunlardır:

 • Yaşlanma: Yaşlandıkça, cilt daha ince ve kuru hale gelmektedir. Cildin doğal nem üretimi azalmaktadır.
 • Soğuk Hava: Soğuk hava, rüzgâr ve düşük nem oranı cildin nemini hızla emer ve cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.
 • Sıcak Su: Sıcak su, cildin doğal yağlarını çıkararak ve ciltte kuruluğa yol açabilmektedir.
 • Yetersiz Su Tüketimi: Su, cildin nemlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yetersiz su tüketimi cildin nem dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Kimyasal Maddeler: Sert temizleyiciler, sabunlar, parfüm ve alkol gibi kimyasal maddeler cildin doğal nem dengesini bozarak kuruluğa neden olabilmektedir.
 • Cilt Hastalıkları: Egzama, sedef hastalığı, seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları, cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.
 • Genetik faktörler: Bazı kişilerin ciltleri genetik olarak, doğuştan kuru olabilmektedir.

UV ışınları ve sigara kullanımı gibi dış etkenler de cilt kuruluğuna sebebiyet verebilmektedir. Maruderm SPF+ 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, UV ışınlarına karşı kalkan görevi görerek koruma sağlamaktadır. Bazı ilaçlar da cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.

Cilt, daha kolay tahriş olmakta ve çizilebilmektedir. Kuruluk, cildin enfeksiyonlara karşı direncini de azaltabilmekte ve ciltte kabuklanmaya neden olabilmektedir.

Cilt kuruluğu yaşayan kişilerin cilt tipine uygun içerikli nemlendirici bakım ürünü ile korunması önemlidir. Yüz nemlendirici kremler, losyonlar ve yağlar cildi yumuşatarak kuruluğu azaltabilmektedir.

Cilt Kuruluğu Problemi İçin Göz Çevresi Bakımı

Cilt Kuruluğu Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu problemleri her yaşta ve her cilt tipinde olabilir, ancak bazı kişilerde daha yaygın görülebilmektedir. Genellikle yaşlanma süreci, egzamana ve sedef gibi cilt hastalıklarına sahip olanlar, alerjik reaksiyonlar veya astım gibi solunum problemleri olanlar, hormon seviyelerindeki değişiklikler (özellikle menopoz ve hamilelik dönemindeki kadınlar) ve sık sık ellerini yıkayan kişilerde daha sık görülebilmektedir.

Rüzgâr, sert temizleyiciler, aşırı sıcak su ile duş alma, yetersiz su tüketimi ve cildin doğal yağ dengesinin bozulması ve genetik faktörler de cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.

Cilt kuruluğu, herhangi bir cilt tipinde sorun yaratabileceği için cilt bakımına özen göstermek ve nemlendirici bakım ürünleri kullanmak önem taşımaktadır. Ayrıca ciddi cilt kuruluğu durumunda doktora danışmak gerekebilmektedir.

Kuruluk Karşıtı Bakım Önerileri

Cilt Kuruluğu İçin Doğal Yöntemler

Cilt kuruluğunu tedavi edebilmek için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Öncelikle, cildi nemlendirmek için uygun bir nemlendirici krem kullanmanız önem arz etmektedir.

Cilt kuruluğuna yardımcı olacak bir diğer doğal yöntem, cildi nemlendirmek için kullanılabilecek doğal ürünlerdir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı gibi yağlar, cildi nemli tutmaya ve cilde gereken besinleri sağlamaya yardımcı olabilmektedir.

Ayrıca avokado, bal, aloe vera ve yulaf ezmesi gibi diğer doğal malzemeler de cilt kuruluğunu azaltmak için kullanılabilmektedir.

Yulaf ezmesi özellikle cildi nazikçe arındırırken aynı zamanda cilde nem sağlamaya yardımcı olmaktadır. Biraz yulaf ezmesi su veya süt ile karıştırılıp yüze uygulanarak cilt nemlendirilebilmektedir. Ayrıca avokado, yoğurt ve bal gibi diğer doğal malzemeler birleştirilerek evde nemlendirici maskeler yapılabilir.

Maruderm Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri şu şekilde sıralanmaktadır

Bu maddeler cildin neminin korunmasına ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilmektedir. Ciltte oluşan hassasiyetin yatıştırılmasına yardımcı olabilen bu ürünler aynı zamanda cildin ihtiyacı olan nemin kazanılmasını sağlayabilmektedir. 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..