Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze Ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin Taze ve Nemli Olması İçin İzlemeniz Gereken 5 Yol Haritası

Cildinizin taze ve nemli olması için izlemeniz gereken yollar her cilt için birbirinden farklıdır. Cildin daha sağlıklı gözükmesini sağlayan bazı önemli etkenler vardır. Bunların arasında cildin belirli bir nem dengesine sahip olması ve ihtiyaç duyduğu ürünler ile bakım rutini yapılıyor olması gelir.

Cildiniz için bakım rutini oluşturmak; periyodik aralıklarla değiştirilebilecek bir rutin olsa da genel vadede etki eden dolayısıyla kısa süre içerisinde etkisini görebileceğiniz bir rutin oluşturmak anlamına gelir. Cilt bakım rutini oluştururken göz önünde bulundurulması gereken en önemli etken cildinizin sizden ne gibi istek ve ihtiyaçları olduğudur. Eğer cildinizin istek ve ihtiyaçlarını anlayarak buna uygun bir bakım rutini oluşturursanız ihtiyaçları kısa süre içerisinde çözülecek ve bu durum etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Cilde Nem Kazandırma Yolları

Makyajla Uyumaktan Kaçının!

Cildinizin taze ve nemli olması için dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden ilki makyaj ile uyumamak olmalıdır. Çoğu kişi bazen kendini yorgun hissettiği sebebiyle tek bir gece bile olsa makyajla uyumanın ne gibi bir zararı olacağını düşünerek yanılgıya kapılır.

Makyaj hafif ya da yoğun seviyede yapılması fark etmeksizin gözenekleri kaplar ve gözeneklerin dolmasına yol açar. Makyajın yanı sıra gün içerisinde hava kirliliği, egzoz dumanı gibi pek çok farklı etken sebebiyle de gözenekler dolar. Dolayısıyla cildinizde bulunan makyajın gün sonunda mutlaka temizlenmesi ve makyajın mümkün olduğunca kısa süre cildinizde kalması gerekir. Bu şekilde cildinizde birikmeyecek, gözeneklerinizi doldurmayacak dolayısıyla cildinizin çok daha taze ve nemli gözükmesini sağlayacaktır.

Cildiniz İçin Uygun Ürünler Kullanın

Cilt bakım sektörünün ve buna bağlı olarak gelişen ürünlerin büyük bir hız ile artıyor olması karar verirken zorlanmaya yol açıyor. Ancak cilt bakım rutinleri esnasında yapılan en büyük hatanın bir başkası tarafından kullanılan ve memnun kalınan ürünün yeterince araştırma yapmadan sizin için de uygun olduğunu düşünmek oluyor. Her cildin isteği ve ihtiyacı birbirinden farklı olduğu için bir başkası tarafından beğenilen ürün sizin için uygun olmayabilir.

Cildinizin istek ve ihtiyaçlarını anlamakta zorlanıyorsanız bir dermatolog yardımıyla cilt analizi yaptırabilir ve böylelikle hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Akneye eğilimli, karma, yağlı veya kuru gibi birçok farklı cilt tipi bulunur ve bu cilt tiplerinin ihtiyaçları birbirinden tamamen farklıdır. Cildinizin tipini ve ihtiyaçlarını anladıktan sonra kullanacağınız ürünlerin seçimini buna göre daha mantıklı şekilde yapabilirsiniz.

Kısa süre içerisinde etki görmek istiyorsanız ve yaptığınız bakımların işe yaradığını görmeyi talep ediyorsanız cildiniz için uygun ürünler seçmeyi göz önünde bulundurmalısınız. Cildiniz için uygun olmayan ve size uymayan ürünler kullanmak kısa süre içerisinde herhangi bir etki görmenize yol açmayacağı gibi olumsuz etkilere sebebiyet verebilir.

Saf ve Temiz İçerikli Cilt Bakım Ürünleri

Doğal İçerikli Ürünler Kullanın

Cildinizin taze ve nemli olmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden biri kullandığınız ürünlerin içerikleridir. Cilt bakım ürünleri alanında üretim yapan markaların sayısının büyük bir hız ile artıyor olması içeriklerin tamamının aynı temizliğe ve doğallığa sahip olmadığını gösterir.

Cildinize doğal bir nem kazandırmak ve daha taze bir görüntü yaratmak istiyorsanız kullandığınız içeriklerin doğal olması gerektiğini mutlaka söylemek gerekiyor. Doğal olmayan içerikler zaman içerisinde akne ve siyah nokta gibi oluşumlara yol açabileceği gibi istenen etkiyi yaratma konusunda da başarı sağlamıyor. Bu gibi problemleri ortadan kaldırmak ve kısa süre içerisinde cilt bakım rutininin faydasını görmek istiyorsanız mutlaka içeriği doğal olan ürünlerden yana tercih yapmalı ve bakım rutininize dahil ettiğiniz ürünlerin tamamının içeriğinin titiz bir şekilde incelemelisiniz.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt Bakım Rutininize Sadık Kalın

Temiz, kendinden ışıltılı ve parlak bir cilde sahip olmak herkes tarafından hayal edilen bir durumdur. Zannedilenin aksine bu hayali gerçekleştirmek zor hatta imkansız değildir. Hayal ettiğiniz gibi sağlıklı bir cilde sahip olmak için kendinize bir cilt bakım rutini oluşturulmalı ve oluşturduğunuz bu rutine sadık kalmalısınız. Bu sayede cildiniz daha sağlıklı olacak ve sağlığını hiçbir zaman kaybetmeyecektir.

Çeşitli sebepler dolayısıyla farklı zaman aralıklarında cildinizde akne, sivilce, siyah nokta oluşumu ya da kızarıklık gibi istenmeyen etkenler ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi problemler yaşarsanız cilt bakım rutininizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Fakat cilt bakım rutininizde var olan problemler sebebiyle kökünden değiştirmek önerilmez. Bunun yerine üzerinde küçük değişiklikler yapabilir ve böylelikle kendiniz için en uygun bakım rutinini zaman içerisinde oluşturmuş olursunuz.

Cilt bakım rutininde sıralama mutlaka temizlik ile başlamalıdır. Bir cildin temiz gözükmesini sağlayan en önemli etken cilt altının temiz olmasıdır. Gün içerisinde dışarıda olduğunuzda hava kirliliği, egzoz dumanı ve bunun yanı sıra yüzünüzde bulunan makyaj gibi sebepler dolayısıyla gözenekleriniz dolar ve tıkanır. Gözeneklerinin dolması zaman içerisinde siyah nokta oluşumuna yol açarken bu durum estetik açıdan da rahatsız edici bir görüntüdür. Gözeneklerinin dolmasını engellemek ve makyajın cilt altına yerleşmesine engel olmak için mutlaka uygun bir ürün yardımıyla cildinizi temizlemeli ve temizlemeyi her zaman bakım rutininin ilk aşaması haline getirmelisiniz.

Cilt bakım rutinini için kullandığınız ürünleri periyodik aralıklarla değiştirebilir ve böylelikle kendiniz için en uygun ürünü bulmaya çalışabilirsiniz. Fakat içeriği doğal, cildiniz için uyumlu ve iyi gelen bir ürün bulduğunuz takdirde değiştirmeniz önerilmez. Cildiniz için kullandığınız ürünleri sürekli olarak değiştirmek zaman içerisinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Böyle bir problem yaşamak istemiyorsanız kullandığınız ürünlere ve cilt bakım rutininize sadık kalmaya özen göstermelisiniz!

Cilt Tipine Uygun Bakım Rutini Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemlendirme Adımını Atlamayın

Cilt bakım rutininin birçok farklı aşaması vardır ve her biri cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ancak daha taze ve nemli bir cilde sahip olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli aşama nemlendirme adımıdır.

Adından da anlaşılacağı üzere nemlendiriciler sayesinde gerçekleşen bu adım cildinizin nem dengesini sağlar ve daha parlak gözükmesine yardımcı olur. Ciltte meydana gelen akne, siyah nokta oluşumu, sivilce gibi problemlerin kuruluk sebebiyle meydana geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Kuruluğu gidermek cildinizin daha canlı ve daha sağlıklı gözükmesini sağlar. Hem yaz hem kış aylarında nemlendirme adamını atlamaktan kesinlikle uzak durmalısınız.

Bunun yanı sıra cildinizin daha sağlıklı gözükmesini sağlamak için gündüz saatlerinde nemlendirme adımının öncesinde güneş kremi ekleyebilirsiniz. Hiçbir mevsim güneşe korumasız şekilde çıkılması önerilmez bu durum cilt için kesinlikle büyük bir tehlikedir. Gün içerisinde makyajınıza başlamadan önce güneş kremi ve ardından nemlendirici kullanarak cilt tabanınızı hazırlayabilir ve böylelikle cildinizi hem güne hem de makyaja hazır hale getirebilirsiniz!

Cildinizin taze ve nemli olması için izleyebileceğiniz bu 5 adım sayesinde kısa süre içerisinde etkili bir cilt bakım rutini oluşturma şansı yakalayabilirsiniz. Küçük öneriler sayesinde cildinizde büyük farklılıklar yaratabilir, etkili bir cilt bakımı sayesinde kısa süre içerisinde daha sağlıklı bir cilde sahip olma şansı yakalayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenin yalnızca cildiniz için uygun ürünleri kullanmak ve cildinizi temiz tutmak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır!

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..