Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Ne olursa olsun hemen hemen her insan hayatında bir kerede de olsa cildinin sivilce ve akneye maruz kalmasının önüne geçememiştir. Bu durum hormonal bir etkileşimden de kaynaklı olduğu için zaten ergenlik dönemi gelip çattığında ciltlerdeki değişim sonucunda sivilce ve akneler de kendisini gösterebilir. Ancak bu etkileşimin sadece ergenlik dönemiyle alakalı bir süreçte şekil almadığını da belirtmek isteriz. Ciltte aknenin çıkmasına doğrudan sebebiyet verecek birçok etmenden bahsedebiliriz. Aknelerin neden çıktığı, ne şekilde türediği ve nasıl bir bakım yöntemi uyguladığımız takdirde de akneli ciltlerden kurtulabileceğimize dair bir yazı hazırlamak istedik sizler için. Bu sayede ciltte oluşan aknelerin daha detaylı bir şekilde üzerine yoğunlaşabilir, yaşanan problemleri de defetme imkanı bulabilirsiniz. Keza çoğu insan akne ve sivilceler için ‘’elbet geçecek’’ düşüncesine sahip olabilir. Ancak bu durum çok tehlikeli bir düşüncedir. Öyle ki kolayca tedavi edilebilecek bir konumdayken, üzerine düşülmediği için akne ve sivilcelerin kalıcı bir yapıda kalma olasılığı daha fazla artış göstermektedir. Bu da hem sağlık hem de psikolojik açıdan kişiye zarar verir. Akneli bir cilt zaten görünüm açısından çok fazla hoş değildir. Genel olarak yüzün büyük bir kısmını da kontrol altına almakta olan akneli ciltlerin üzerine yoğunlaşılıp, gerekli duyulan bakım düzenini muhakkak göstermeniz gerekiyor ki, siz de cildinizin daha rahat bir forma ulaşmasını sağlayın. Akneli ciltten kurtulmak adına birçok cilt bakım seti ve bakım uygulamaları da bulunuyor. Burada önemli olan şey, akneli cildin ne şekilde türemesi ve ciltte akneye sebebiyet verebilecek etkenlerin de göz önüne alınmasıdır. Keza birçok dış etmen ve sizlerin de yapmış oldukları yanlış seçimler, sağlık açısından cildin zarara uğramasına sebebiyet verir. Bu da gözeneklerin oradaki sebum yağının aşırı salgılanmasından kaynaklı olarak akne ve sivilce gibi sıkıntılarla boğuşmanıza doğrudan etki sağlamış olacaktır. Cildin sağlıklı bir forma ulaşabilmesi açısından da her zaman belli bir yapıda adım atmanız gerekir.

Akne Nedenleri:

Ergenlik Dönemi

Tabii ki de sivilce ve aknelerin işaret ettiği en önemli etkilerin başında ergenlik dönemi gelmektedir. Çünkü ergenlik dönemiyle birlikte değişen hormonlar, otomatik olarak cildin doğal dengesine de doğrudan etkiler sağlamış olacaktır. Bu tarz etkiler de bazı değişimlerin tetiklenmesine sebebiyet vermiş olacaktır. Bu hormonal etkiler de ciltteki ve derideki üretilen yağ miktarını arttırmaktadır. Yağ bezlerindeki artış faaliyetinin kendisini göstermesiyle birlikte de bakteriler üreyip iltihabın ortaya çıkma durumu kendisini göstermiş oluyor. Siyah beyaz noktalar, çeşitli kızarıklar ve en önemlisi de pek çok gencin şikayet ettiği akne ve sivilceler kendisini göstermiş olacaktır. Bu dönem her insanın kaçınılmaz bir dönemidir. Bu sebepten dolayı da akneli ciltlerin bakımında belli bir özeni göstermeye çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bu süreçte ne olursa olsun verimli, bakımlı ve en önemlisi de sağlıklı bir bakım kompleksine odaklanmalı, cildinizi nemli tutup ergenlik dönemlerinizi kontrol altına almalısınız. Unutmamak gerekir ki ergenlik dönemi çekinceye uğrayacağınız bir dönem olmamalı. Aksine üzerine düşüp belli başlı bir cilt bakım seti ile kendinize yoğunlaştığınız takdirde, cildinizin gerekli olan bütün aşamalarını da kontrol altına tutmanız mümkün hale gelmiş olacaktır. Bu sebepten dolayı da belli bir düzen oluşturmalı, cilde gereksinim duyduğu bakım kompleksini de muhakkak uygulamalısınız. Ergenlik dönemi aknelerin yoğun bir şekilde kendisini gösterdiği ve akne ile sivilcenin pekiştiği baş sebeplerden birisi olarak not düşülmeli.

Sinir - Stres – Aşırı Kaygı

İnsanların aşırı stres ve kaygı içerisinde olması aknelerin çıkmasını tetikleyen etkenlerden bir diğeridir. Öyle ki bazı dönemlerde yoğun stres altındayken insan, farkında olmadan derisinin altında bulunan ufak akneler ve pürüzleri kazıyıp sıkma eğiliminde olurlar. Bu da aknenin daha fazla kendisini göstermesine sebebiyet verebilir. Yoğun stres altında olan insanların sebum yağındaki salgılama düzeylerinde büyük problemler kendisini gösterebilir. Ki akneli ciltlerin üzerine yoğunlaşmaya başladığınız an itibariyle çok daha sağlıklı bir bakım sürecine ihtiyaç duymanız gerektiğini de görmüş olacaksınız. Tabi bu da stresten uzak, daha rahat ve sakin bir ruh haline bürünmenizle de mümkün olacak bir durum. Stres, insanı her zaman sıkıntıyla buluşturacak bir etkileşimdir. Bu sebepten mümkün oldukça az sinirlenmeli, stres ve gereksiz kaygıların uzağında kalmaya özen göstermelisiniz. Bunu başardığınız zaman ciltteki mevcut sıkıntılardan da kurtulma olasılığı kendisini göstermiş olacaktır. Akne tedavileri için eğer ki stres ve sinir konusunda da sıkıntı yaşamaktaysanız, muhakkak uzman bir psikolojik destek de almanızı öneriyoruz.

Yanlış İlaç ve Vitamin Kullanımı

Birçok insan vücudunun neye ne şekilde reaksiyonlar göstereceğini kestiremezsiniz. Yanlış ilaç kullanımı sivilcelerin çıkmasına sebebiyet verebilir. Ki yanlış da değil, bazen gerekli görülen ilaçların kullanımında bile ciltte aknelenme durumları kendisini gösterebilir. Bu bir de vitamin desteği alanlarla da alakalı bir soruna dönüşebilir. Akneli cildin pekişmesine destek olacak birçok vitamin ve ilaç vardır. Bu sebepten ilaç alımında doktorunuzla yan etkileri konusunda muhakkak bir bilgi alışverişi yapmanız gerektiğini düşünüyoruz. Yani cilde gerekli görülen bakım kompleksini uygulamaya özen vermelisiniz ki, ciltteki problemlerin üzerine yoğunlaşmanız da kendisini göstermiş olsun. Bu gibi aşamaları göz önüne alarak ilerler, bu sayede de ilaç kullanımında da kontrolü elinizin altında tutmayı başarmış olabilirsiniz.

Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme

Sağlık açısından cildin daima beslenme düzenini de dikkate almanız gerektiğini biliyor muydunuz? Bunu bilmemek çok büyük hata olur çünkü. Akneli ciltlerin daima belli bir beslenme ile ortadan kalkacağını, çok kötü beslenmelerde ise kalıcı olma konusunda zorluk çıkaracağını unutmamalısınız. Birçok insan baharatlı, yağlı yiyecek tüketiminden haz alabilir. Bu haklı bir gerekçe olabilir elbet. Ancak her şeyin aşırıya kaçması sorunları da beraberinde getirecektir muhakkak. Cildinizdeki hassasiyet durumunun pekişmemesi açısından beslenme düzeninizi daima belli bir sisteme aktararak sağlamanız gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede çok daha sağlıklı bir cilt yapısı edinmiş olacaksınız. Akneli ciltlerde, beslenme düzenini kontrol altında tutmak birinci sırada tutulmalı. Çünkü cildin alerjik reaksiyonlar göstermesine sebebiyet verecek birçok etmen söz konusu. Bu kapsamda bakıldığında da zaten sizler ne yiyeceğinizi ve nasıl bir cilt kontrolü oluşturacağınızı bildiğiniz takdirde akneli ciltlerin de önüne geçmeyi başarmış olacaksınız.

Akneler Nasıl Tedavi Edilir?

Akneye eğilimli ciltler için kullanacağınız MaruDerm akne karşıtı cilt bakım seti, cildinizin çok daha sağlıklı bir yapıda kalmasını desteklemiş olacaktır. Akne ve sivilcenin oluşmasını destekleyici birçok etki söz konusudur. Önemli olan şey de bu etkilerin üzerine yoğunlaşmak ve cilde gereksinim duyduğu bakım kompleksini uygulamaya başlamaktır. Bu durumda da akneli ciltler için özel olarak formulize edilmiş akne ve sivilce karşıtı cilt bakım seti takviyesi daima olumlu sonuçlar almanızı da desteklemiş olacaktır. Cildin nefes alınabilir bir konuma erişmesini desteklemekle birlikte, nemlendirici kremlerin özelliği bakterileri ve iltihabı durdurmayı da desteklemiş olacaktır. Akneli ciltlerin daima üzerine yoğunlaşmanızı öneririz. Cilt bakım desteği ve leke giderici krem takviyeleri sayesinde cildinize ihtiyaç duyduğu bakım düzeyini rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..