Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cildi Ölü Deriden Arındırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Cildi Ölü Deriden Arındırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Cildi Ölü Deriden Arındırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ölü deri, cilt bariyeri yenilenirken ciltte biriken eski deridir. Ölü deri cilt üzerinde pütürlü ve soluk bir görünüme neden olmaktadır. Ölü deriden kurtulmak hem bu kötü görünümü azaltmakta hem de cildin yenilenme sürecine katkı sunmaktadır. Cilt, ölü deriden arındığında kendini yenileme sürecine girmekte ve dinç bir görünüm kazanmaktadır.

Ölü deriden kurtulmak için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Cilt tipine uygun olacak peeling ve maskeleri uygulamak en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Kimyasal peeling, yüz yıkama jeli, yüz yıkama köpüğü, temizleme cihazı, kese, çeşitli serumlar ve cilt nemlendirici krem kullanımı da ölü deriyi ciltten uzaklaştırmaktadır.

Ölü Deri Nedir?

Ölü deri, vücudun düzenli olarak döktüğü eski hücrelerdir. Eski hücreler yeni hücrelerle sürekli bir değişim halindedir. İnsan vücudu bir günde genellikle 30.000 ile 40.000 arasında cilt hücresi dökmektedir. Soyulma süreci her zaman tam olarak gerçekleşmemektedir. Bu süreç doğru ilerlemezse ölü deri birikmekte ve donuk, pul pul bir görünüme sebep olabilmektedir.

Ölü Deri Belirtileri Nelerdir?

Ölü cilt hücreleri cilt yapısının ilk 18 ila 23 katmanını oluşturmaktadır. Olması gerektiği gibi bu ölü deri hücreleri sıyrıldığında donuk ve kuru cilt belirtileri de ortadan kalkmaktadır. Ölü deri belirtileri şunlardır:

 1. Kuru; pul pul cilt
 2. Kaşıntı,
 3. Kalın; pürüzlü cilt,
 4. Donuk; pullu cilt,
 5. Akne ve sivilceler.

Ölü Deri Görünümü Neden Oluşmaktadır?

Normal soyulma işlemi sırasında, cildin epidermis tabakasının derinliklerinde yeni cilt hücreleri üretilmekte ve yüzeye çıkmaktadır. Bu yeni hücreler eski hücreleri iterek pul pul dökülmesine neden olmakta ve yeni deri ile yer değiştirmesini sağlamaktadır. Bu süreç yavaşladığında ya da kesintiye uğradığında cilt yüzeyinde ölü deri birikmekte ve donuk ve kuru bir görünüm oluşmaktadır.

Ölü Derinin Cilde Zararı Var mıdır?

Cilt hücreleri yenilendikçe ölü hücre dışarı atılmakta ancak bu süreç kesintiye uğradığında ya da yavaşladığında ölü deri vücudu terk etmekte zorlanmakta ve cilt üzerinde birikmektedir. Cilt üzerinde biriken bu ölü deriler zamanla cilt yüzeyine yapışmakta, gözenekleri tıkamakta ve cildin hava almasına engel olmaktadır. Bununla birlikte zamanla ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu tetiklenmektedir.

Ölü Deri Sivilce Oluşumuna Neden Olur mu?

Eğer vücut yüksek miktarlarda sebum üretmekteyse, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışmakta ve beyaz ya da siyah nokta oluşumu görülmektedir. Cilt üzerindeki bakteriler de gözeneklerin dolmasıyla oraya sıkışmakta ve iltihaplı sivilcelere neden olmaktadır.

Ciltte Ölü Deri oluşumu Nasıl Önlenmektedir?

Ciltteki ölü deriden kurtulmak temiz ve parlak bir cilde sahip olmak için olmazsa olmazdır. Ciltte ölü deri birikmesinden kurtulmak için yapılacaklar şunlardır:

 1. Cilt tipini belirlemek cildin eksiklerini ve ihtiyaçlarını bilmek için önemlidir. Ayrıca ürün seçiminde de etkili olmaktadır. Bu nedenle ilk olarak cilt tipi tespit edilmelidir.
 2. Bakım rutinine, cilt tipine uygun olacak ve ölü deriyi cilt yüzeyinden atacak ürünler eklenmelidir.
 3. Peeling, maske, yüz yıkama jeli, cilt nemlendirici krem, losyon ve serumlar bakım rutininde bulunmalıdır.
 4. Gözenek sıklaştırıcı yüz yıkama jeli kullanımı hem ölü deriyi ciltten atmakta hem de gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır.
 5. İlerleyen yaş cildin yorgun ve daha fazla hasar almış olduğuna işaret etmektedir. Bu durumda cildin yenilenmesi ve bakımı için bariyer onarıcı krem ve bariyer güçlendirici krem kullanılması gerekmektedir.
 6. Tercih edilen cilt bakım ürünleri temiz ve sağlıklı cilde uygulanmalıdır. Cilt üzerinde açık yara ve enfeksiyon bulunuyorsa ya da atopiğe eğilimli ve hassas bir cilt yapısı mevcutsa buna uygun ürünler ve yöntemlerle cilde bakım yapılmalıdır.

Ölü Deri Nasıl Temizlenir?

Ölü deri temizliği genellikle peeling ve maske ile yapılmaktadır. Bunlar dışında da birçok yöntem bulunmasına karşın en etkili yöntem bu ikisidir.

Peeling

Peeling gibi tanecikli yapılı ürünler cildin ölü deriden arınmasını sağlamaktadır. Ayrıca kimyasal peelingler, derinin en üst tabakası olan epidermisi hedef almakta ve ölü deri, kırışıklıklar, düzensiz cilt tonu ve cilt kuruluğu gibi pek çok cilt problemine iyi gelmektedir. İlk uygulandığında hafif bir yanma, batma ve kızarıklık hissine neden olmakta ama kısa sürede kendini toplamaktadır.

Peeling uygulamaları ciltteki ölü deriyi atmakla beraber kan akışını hızlandırarak hücre yenilenmesine katkı sunmakta ve cilt tonu eşitliğini sağlamaktadır. Böylece ciltteki donuk ve pul pul görünüm yerini canlı ve parlak bir cilde bırakmaktadır. Maruderm peeling ve maske cilt bakım serumu, ölü derileri ciltten atarak cildin aydınlık ve parlak görünmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Maske

Yüz maskeleri ciltteki ölü deriyi temizleyerek ve tıkanmış gözenekleri açarak cildi arındırmakta ve sivilce, siyah nokta ve akne oluşumunun önüne geçmektedir. Çeşitli cilt maskeleri bulunmakta ancak hepsinin cildi temizleyici etkisi görülmektedir. Düzenli kullanımda cilde parlak bir görünüm veren maskeler cildi gerginleştirerek kırışıklık sorununa da çözüm üretmektedir.

Haftada 1-2 kez kullanılabilen bu maskeler cildin kendini yenilemesi ve ölü derinin atılması için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Daha fazla kullanılması ya da haftanın diğer günleri başka maskelerin kullanılması önerilmemektedir. Çünkü fazla maske kullanımı ciltte tahrişe yol açabilmekte ve cilt bariyerine zarar verebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..