Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Cildi Ölü Deriden Arındırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Cildi Ölü Deriden Arındırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Cildi Ölü Deriden Arındırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ölü deri, cilt bariyeri yenilenirken ciltte biriken eski deridir. Ölü deri cilt üzerinde pütürlü ve soluk bir görünüme neden olmaktadır. Ölü deriden kurtulmak hem bu kötü görünümü azaltmakta hem de cildin yenilenme sürecine katkı sunmaktadır. Cilt, ölü deriden arındığında kendini yenileme sürecine girmekte ve dinç bir görünüm kazanmaktadır.

Ölü deriden kurtulmak için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Cilt tipine uygun olacak peeling ve maskeleri uygulamak en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Kimyasal peeling, yüz yıkama jeli, yüz yıkama köpüğü, temizleme cihazı, kese, çeşitli serumlar ve cilt nemlendirici krem kullanımı da ölü deriyi ciltten uzaklaştırmaktadır.

Ölü Deri Nedir?

Ölü deri, vücudun düzenli olarak döktüğü eski hücrelerdir. Eski hücreler yeni hücrelerle sürekli bir değişim halindedir. İnsan vücudu bir günde genellikle 30.000 ile 40.000 arasında cilt hücresi dökmektedir. Soyulma süreci her zaman tam olarak gerçekleşmemektedir. Bu süreç doğru ilerlemezse ölü deri birikmekte ve donuk, pul pul bir görünüme sebep olabilmektedir.

Ölü Deri Belirtileri Nelerdir?

Ölü cilt hücreleri cilt yapısının ilk 18 ila 23 katmanını oluşturmaktadır. Olması gerektiği gibi bu ölü deri hücreleri sıyrıldığında donuk ve kuru cilt belirtileri de ortadan kalkmaktadır. Ölü deri belirtileri şunlardır:

  1. Kuru; pul pul cilt
  2. Kaşıntı,
  3. Kalın; pürüzlü cilt,
  4. Donuk; pullu cilt,
  5. Akne ve sivilceler.

Ölü Deri Görünümü Neden Oluşmaktadır?

Normal soyulma işlemi sırasında, cildin epidermis tabakasının derinliklerinde yeni cilt hücreleri üretilmekte ve yüzeye çıkmaktadır. Bu yeni hücreler eski hücreleri iterek pul pul dökülmesine neden olmakta ve yeni deri ile yer değiştirmesini sağlamaktadır. Bu süreç yavaşladığında ya da kesintiye uğradığında cilt yüzeyinde ölü deri birikmekte ve donuk ve kuru bir görünüm oluşmaktadır.

Ölü Derinin Cilde Zararı Var mıdır?

Cilt hücreleri yenilendikçe ölü hücre dışarı atılmakta ancak bu süreç kesintiye uğradığında ya da yavaşladığında ölü deri vücudu terk etmekte zorlanmakta ve cilt üzerinde birikmektedir. Cilt üzerinde biriken bu ölü deriler zamanla cilt yüzeyine yapışmakta, gözenekleri tıkamakta ve cildin hava almasına engel olmaktadır. Bununla birlikte zamanla ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu tetiklenmektedir.

Ölü Deri Sivilce Oluşumuna Neden Olur mu?

Eğer vücut yüksek miktarlarda sebum üretmekteyse, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışmakta ve beyaz ya da siyah nokta oluşumu görülmektedir. Cilt üzerindeki bakteriler de gözeneklerin dolmasıyla oraya sıkışmakta ve iltihaplı sivilcelere neden olmaktadır.

Ciltte Ölü Deri oluşumu Nasıl Önlenmektedir?

Ciltteki ölü deriden kurtulmak temiz ve parlak bir cilde sahip olmak için olmazsa olmazdır. Ciltte ölü deri birikmesinden kurtulmak için yapılacaklar şunlardır:

  1. Cilt tipini belirlemek cildin eksiklerini ve ihtiyaçlarını bilmek için önemlidir. Ayrıca ürün seçiminde de etkili olmaktadır. Bu nedenle ilk olarak cilt tipi tespit edilmelidir.
  2. Bakım rutinine, cilt tipine uygun olacak ve ölü deriyi cilt yüzeyinden atacak ürünler eklenmelidir.
  3. Peeling, maske, yüz yıkama jeli, cilt nemlendirici krem, losyon ve serumlar bakım rutininde bulunmalıdır.
  4. Gözenek sıklaştırıcı yüz yıkama jeli kullanımı hem ölü deriyi ciltten atmakta hem de gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır.
  5. İlerleyen yaş cildin yorgun ve daha fazla hasar almış olduğuna işaret etmektedir. Bu durumda cildin yenilenmesi ve bakımı için bariyer onarıcı krem ve bariyer güçlendirici krem kullanılması gerekmektedir.
  6. Tercih edilen cilt bakım ürünleri temiz ve sağlıklı cilde uygulanmalıdır. Cilt üzerinde açık yara ve enfeksiyon bulunuyorsa ya da atopiğe eğilimli ve hassas bir cilt yapısı mevcutsa buna uygun ürünler ve yöntemlerle cilde bakım yapılmalıdır.

Ölü Deri Nasıl Temizlenir?

Ölü deri temizliği genellikle peeling ve maske ile yapılmaktadır. Bunlar dışında da birçok yöntem bulunmasına karşın en etkili yöntem bu ikisidir.

Peeling

Peeling gibi tanecikli yapılı ürünler cildin ölü deriden arınmasını sağlamaktadır. Ayrıca kimyasal peelingler, derinin en üst tabakası olan epidermisi hedef almakta ve ölü deri, kırışıklıklar, düzensiz cilt tonu ve cilt kuruluğu gibi pek çok cilt problemine iyi gelmektedir. İlk uygulandığında hafif bir yanma, batma ve kızarıklık hissine neden olmakta ama kısa sürede kendini toplamaktadır.

Peeling uygulamaları ciltteki ölü deriyi atmakla beraber kan akışını hızlandırarak hücre yenilenmesine katkı sunmakta ve cilt tonu eşitliğini sağlamaktadır. Böylece ciltteki donuk ve pul pul görünüm yerini canlı ve parlak bir cilde bırakmaktadır. Maruderm peeling ve maske cilt bakım serumu, ölü derileri ciltten atarak cildin aydınlık ve parlak görünmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Maske

Yüz maskeleri ciltteki ölü deriyi temizleyerek ve tıkanmış gözenekleri açarak cildi arındırmakta ve sivilce, siyah nokta ve akne oluşumunun önüne geçmektedir. Çeşitli cilt maskeleri bulunmakta ancak hepsinin cildi temizleyici etkisi görülmektedir. Düzenli kullanımda cilde parlak bir görünüm veren maskeler cildi gerginleştirerek kırışıklık sorununa da çözüm üretmektedir.

Haftada 1-2 kez kullanılabilen bu maskeler cildin kendini yenilemesi ve ölü derinin atılması için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Daha fazla kullanılması ya da haftanın diğer günleri başka maskelerin kullanılması önerilmemektedir. Çünkü fazla maske kullanımı ciltte tahrişe yol açabilmekte ve cilt bariyerine zarar verebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..