Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve sivilceye eğilimli ciltler için bakım önerileri; beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, tonik ve peeling uygulaması yapmak, makyaj kullanımını azaltmak ve güneş kremi kullanımına özen göstermek olarak sıralanmaktadır.

Akne ve sivilce problemi, kişilerin cilt yüzeylerinin ciddi düzeyde tahrip olmasına ve leke oluşumuna eğilim göstermesine neden olmaktadır. Bu problemin önlenmesi ve tedavi edilmesi için doktor kontrolünde yürütülen profesyonel prosedürlerden yardım almak gerekmektedir.

Akne ve Sivilceler Problemleri Neden Oluşur?

Akne ve sivilce nedenleri, pek çok farklı faktörden kaynak alarak ortaya çıkmaktadır. Akne ve sivilce oluşumuna sebebiyet veren nedenler, kişilerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam standartlarından büyük ölçüde etkilenmektedir. Akne ve sivilce nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Ergenlik, hamilelik ve regl dönemleri.
 2. Karaciğer rahatsızlıkları.
 3. Diyabet ve hipertansiyon hastalıkları.
 4. Polikistik over sendromu.
 5. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip olmak.
 6. Yeteri kadar su içmemek.
 7. Cilt bakım rutinlerinin düzenli olarak uygulanmaması.
 8. Stres ve olumsuz yaşam koşulları.

Akne ve Sivilce Problemleri Nasıl Tedavi Edilir?

Akne ve sivilce tedavisi, dermatoloji uzmanları tarafından verilen tıbbi ilaçlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Antibiyotik etkisi bulunan ilaç ve kremler, sivilce oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır. Doktor kontrolünde yürütülen bu süreç, kişilerin sivilce problemlerinden kurtulmasının en etkili yolu olarak nitelendirilmektedir.

Akne ve sivilceye eğilim gösteren kişiler, bazı bakım önerilerini düzenli şekilde uygulayarak; sivilce oluşumunun önüne geçebilmektedir. Özellikle antiseptik özelliği bulunan bakım ürünleri, sivilceye eğilimli cilt yapılarının daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Bu bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması, akneye eğilimli kişilerin dönemsel ve hormonsal sivilcelerini azaltmaktadır.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin 5 Etkili Bakım Önerisi

Akne ve sivilceye eğilimli ciltler için bakım önerileri, düzenli olarak uygulandığı takdirde; cilt yüzeyinin daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasına destek sağlamaktadır. Bu bakım önerilerinin tam olarak etki göstermesi için yaşam standartlarının sağlıklı boyuta çekilmesi gerekmektedir. Sıvı alımına ve yağ tüketimine dikkat etmem, bakım rutinlerinin işe yarar hale gelmesine destek sağlamaktadır.

Akne ve sivilce eğilimli ciltler için beş etkili bakım önerisi şu şekildedir:

 1. Cilt Yüzeyini Temiz Tutmak

Akne ve sivilce oluşumu, cilt yüzeyinin sebum dengesinin bozulması ve fazladan yağ üretmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Cilt yüzeyinde bulunan fazla yağın düzenli olarak temizlenmesi, sivilce oluşumunun azalmasına katkı sağlamaktadır.

Maruderm Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit Yüz Yıkama Jeli, cilt yüzeyinin fazla yağ ve makyaj kalıntılarından arınmasına olanak tanımaktadır. Bu ürün, cilt bariyerine zarar vermeden temizleme işlemi yapması nedeniyle, cildin hasar almadan temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

 1. Tonik Uygulaması Yapmak

Tonik uygulaması, cilt gözeneklerinin en diplerden başlayarak temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin dolan fazla yağ ve makyaj kalıntıları, gözeneklerin iltihap üretmesine neden olarak; sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Tonik uygulaması sayesinde, gözenek yapıları en diplere kadar temizlenmekte ve bu sayede sivilce oluşumu engellenebilmektedir.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı Tonik, etkili temizleme özelliği sayesinde gözenek tıkanması problemini büyük ölçüde yok etmektedir. Doğal bileşenlerden oluşan yapısı ve ideal yoğunluğu sayesinde kullanım kolaylığı sağlamakta ve akneye eğilimli kişilerin en değerli yardımcıları arasına girmektedir.

 1. Peeling Uygulaması Yapmak

Peeling uygulaması, cilt yüzeyinde biriken ölü derilerin en iyi şekilde temizlenmesine olanak tanımaktadır. Peeling uygulaması sonrasında canlanan ve tazelenen cilt, sivilce oluşumuna karşı daha dayanıklı hale gelmektedir. Sivilceye eğilimli ciltlerin bakımı, peeling uygulaması yapmaya yönelik olarak düzenlenmektedir.

Maruderm AHA ve BHA Peeling Maske Cilt Bakım Serumu, cilt yüzeyinin ölü deri ve kir kalıntılarından en iyi şekilde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki doğal bileşenler ve AHA – BHA asitleri sayesinde, cilt yüzeyinin hasar almadan temizlenmesine olanak tanımaktadır.

 1. Makyaj Kullanımını Azaltmak

Kapatıcı ve fondöten gibi makyaj ürünleri, gün boyu cilt yüzeyinde kalması nedeniyle sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu ürünler, cilt gözeneklerinin dolarak; gözenek yapılarının zamanla iltihaplanmasına ve sivilceye dönüşmesine neden olmaktadır.

Makyaj ürünleri, gözeneklerin daha kolay tıkanmasına ve akne oluşumuna daha fazla eğilim göstermesine neden olmaktadır. Özellikle akneye eğilimli cilt yapısına sahip olan kişilerin, makyaj kullanımını optimum düzeyde tutması gerekmektedir.

Makyaj kalıntılarının sürekli olarak cilt yüzeyinde kalması, makyaj ürünün oksitlenmesine ve sivilce oluşumuna sebebiyet vermesine neden olmaktadır. Bu nedenle makyaj ürününü, gün sonunda ve gece yatmadan önce cilt yüzeyinden uzaklaştırmak gerekmektedir.

 1. Güneş Kremi Kullanmaya Özen Göstermek

Güneşin zararlı ışınları, cilt yüzeyinin doğal nem ve yağ dengesini bozarak; sivilce ve akne oluşumuna karşı daha yatkın hale gelmesine neden olmaktadır. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan sivilceler, hızlı bir şekilde tahrip olmakta ve koyu renkli lekeler oluşturmaktadır.

Güneş kremi kullanmak, dört mevsim boyunca devam ettirilmesi gereken bakım rutinleri arasında yer almaktadır. Güneş kreminin düzenli olarak kullanılması, cilt yüzeyinin güneşin zararlı ışınlarına karşı en iyi şekilde korunmasına yardımcı olmaktadır.

Akneye eğilimli cilt yapısına sahip olan kişilerin, güneş kremi kullanımına ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Yağlı ciltler için özel olarak üretilen ve cildin fazla yağ üretmesini engelleyen güneş kremleri, akneye eğilimli kişilerin en önemli yardımcıları arasında yer almaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..