Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Akne Nedir, Neden Oluşur? Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Nedir, Neden Oluşur? Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Nedir, Neden Oluşur? Akne Belirtileri Nelerdir? Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne ve siyah nokta problemleri, kişilerin hayatlarının her döneminde yaşayabilecekleri cilt problemleri olarak sıralanmaktadır. Akne oluşumunu tetikleyen, içsel ve dışsal pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Kronik olarak akne problemi yaşayan kişilerin, uzman bir dermatologdan yardım alması gerekmektedir.

Akne probleminin en temel nedeni yağlı cilt yapısına sahip olmak olarak gösterilmektedir. Maruderm yağlı ve karma ciltler için yüz yıkama jeli, cilt yüzeyindeki fazla yağın en mükemmel şekilde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Cilt yüzeyinin doğal yağ dengesinin korunması, akne ve siyah nokta problemlerinin önüne geçmektedir.

Maruderm, kurulduğu günden bu yana bitkisel ürünlerin şifasına inanmakta ve tüm bakım ürünlerini doğal yollarla üretmektedir. Maruderm bünyesinde bulunan onlarca farklı cilt bakım ürünü, hem erkek hem de kadın bireylerin cilt sağlığı problemlerine yardımcı olmaktadır. Birbirinden kaliteli ve doğal ürünlerden elde edilen kremler, Maruderm imzasıyla müşterilerine ulaşmaktadır.

Akne Nedir?

Akne, cilt yüzeyindeki gözeneklerin iltihaplanma sonucu dolması anlamına gelmektedir. Gözenekler, bazı sebeplerden dolayı genişleyebilmekte ve bol miktarda yağ biriktirebilmektedir. Gözenek içerisinde biriken yağ ve kir, sivilce oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu durumu sıklıkla yaşayan kişilerin gözenek sıkılaştırıcı krem çeşitlerinden yardım alması gerekmektedir.

Akneler pek çok farklı nedenden kaynak alarak oluşabilmektedir. Özellikle fazla yağlı besin tüketmek ve yeteri kadar su içmemek, akne oluşumunun daha sık yaşanmasına neden olmaktadır. Doğal besinlerin daha sık tüketilmesi, yağlı besinlerden uzak durulması ve yeterli miktarda su içilmesi; akne oluşumunun azalmasına ve yeni aknelerin çıkmamasına yardımcı olmaktadır.

Akne Neden Oluşur?

Bazı kronik hastalıklar, cilt yüzeyinin aşırı yağlanmasına ve bu nedenle akne oluşturmasına neden olabilmektedir. Özellikle hormonsal hastalıklar, akne oluşumunu ciddi düzeyde tetiklemektedir. Akne oluşumunun azaltılması ve tekrarlamasının engellenmesi, altta yatan kronik hastalığın tedavi edilmesi ile mümkün hale gelmektedir. Akne oluşumuna sebebiyet veren nedenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Karaciğer rahatsızlıkları.
 2. Diyabet.
 3. Polikistik over.
 4. Tiroit bezi hastalıkları.
 5. Depresyon ve anksiyete.
 6. Panik bozukluk.
 7. Hormon bozukluğu.

Tüm bu kronik rahatsızlıkların ikincil veya üçüncül belirtisi olarak akne oluşumu görülebilmektedir. Akneye sebebiyet veren ana etken tedavi edilmediği sürece, akne oluşumu devam etmektedir. Özellikle diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar, kişiler için oldukça tehlikelidir. Bu hastalıkların biran önce tedavi edilmesi, kişi yaşamının korunması açısından önem arz etmektedir.

Akne Oluşumuna Sebebiyet Veren Dış Etkenler Nelerdir?

Akne oluşumunun dışsal nedenleri, kişilerin yaşam standartlarıyla karakterize olarak gelişmektedir. Günlük yaşamda maruz kalınan her türlü faktör, akne oluşumunu dolaylı olarak etkilemektedir. Özellikle yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, akne oluşumunun en yaygın dışsal nedeni olarak gösterilmektedir. Akne oluşumunun dışsal nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yağ ağırlıklı besin tüketmek.
 2. Hava kirliliğine fazla maruz kalmak.
 3. Yeteri kadar su içmemek.
 4. Cilt bariyerinin soğuk ve rüzgâr nedeniyle hasar alması.
 5. Var olan sivilcelerin tahriş edilmesi.
 6. Cilt bakım rutinlerine dikkat etmemek.
 7. Çok fazla stres faktörüne maruz kalmak.
 8. Yoğun iş hayatı.
 9. Sınav veya gelecek kaygıları.

Akne oluşumunu dışsal nedenleri, çoğunlukla süreç sonunda yok olmaktadır. Böyle dönemlerde oluşan durumun geçici olduğunu bilmek, kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Zihinsel olarak rahatlayan kişiler, daha az akne çıkarmakta ve daha az rahatsız hissetmektedir. Bu dönemlerde çeşitli cilt bakım ürünlerinden yardım almak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlama sağlamaktadır.

Akne Problemi Ne Kadar Sürer?

Akne problemleri, uzun yıllar devam edebileceği gibi bir kaç gün içinde dâhi yok olabilmektedir. Buradaki değişkenliği belirleyen faktör, akne oluşumuna neden olan kaynağın niteliği olarak gösterilmektedir. Altta yatan neden çözülmediği sürece dıştan müdahale yoluyla tedavi zor olmaktadır. Özellikle kronik hastalıkları kaynak alan akneler, çok daha inatçı bir yapı göstermektedir.

Akne Tedavisi Nedir?

Akne tedavisi, dermatoloji uzmanları tarafından yürütülen profesyonel bir süreç olarak tanımlanmaktadır. İlgili hastanın akne oluşturmasına neden olan alt faktörler, tıbbi testler yardımıyla analiz edilir. Altta yatan neden bulduğunda, o problemi çözecek tedavi adımları belirlenir. Akne tedavisi genellikle klinik ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Bazı vitaminlerin eksikliği ya da fazlalığı, akne oluşumunun kaynağı niteliğindedir. Özellikle cilt yüzeyinin yağlanmasına neden olan vitaminler, cildin akne eğilimli olmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda eksik veya fazla olan vücut bileşeni, optimize düzeye indirilerek; akne oluşumu tedavi edilmekte ve yeni akneler engellenmektedir.

Akneler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Akneler için doğal tedavi yöntemleri, klinik ilaç veya kimyasal krem kullanmak istemeyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Doğal ürünlerle veya bitkisel özlerle tedavi edilen akne, tekrar oluşmaya karşı daha az aktif olmaktadır. Özellikle cilt yüzeyini temizleyen ve yağ üretimini azaltan doğal ürünler; akneler için doğal tedavi yöntemlerinin bileşenlerini oluşturmaktadır.

Aleovera, kadife çiçeği ve cantella asaitica bitkileri; içerikleri yüksek antioksidan düzeyi sayesinde cilt yüzeyinin daha az yağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede sivilce oluşumu en aza inmekte ve yeni sivilce oluşumu engellenmektedir. Bununla beraber, sirke ve limon gibi asit içerikli besinler, cilt yüzeyinin temizlenmesine yardımcı olmakta ve bu sayede sivilce oluşumunu azaltmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..